Kuberneri kuukiri – jaanuar 2024

Uusaastalubadusi

Uue aasta alguses on sageli tavaks teha erinevaid uusaastalubadusi. Lubadusi antakse kogukonnatasandil, kuid võib-olla veelgi enam isiklul tasandil. Keegi otsustab sportima hakata, teine kaalu langetada, kolmas uut hobi alustada. Aasta lõpus mõtiskletakse, kui hästi lubadused täideti.

Soome Vabariigi president Niinistö esitas oma uusaastakõnes ühise uusaastalubaduse: et kohtleme üksteisest ausalt, teist mõistes, inimlikkust austades ning hoides au sees meie traditsioonilist ühtekuuluvustunnet ja usaldust. See soov on justkui otse rotariaanide käsiraamatust. Seal on need väärtused, mis loodi rotariaanidele üle saja aasta tagasi ja mida aastate jooksul on täpsustatud ja arendatud.

Alustame jaanuaris klubide tegevust taas pärast väikest jõulupausi. Klubides ei pruugita olla antud uusaastalubadusi, kuid kindlasti on plaane ja tegevusi klubitöö arendamiseks ja tugevdamiseks. Klubid ise teavad kõige paremini, kuidas tegutseda oma piirkonnas, oma tegevuskogukonnas ja oma klubis, kasutades klubitöö arendamiseks kogu oskust, kogemust ja teadmist, mis liikmeskonnas on.

Liikmeskonna arengunumbrid näitavad, et üks väljakutse ka sellele kevadele on uute liikmete, tegutsejate saamine klubidesse. Tuleb vaadata oma lähiringi ja kutsuda liikmeks inimesi, kes soovivad tegutseda ja mõjutada. Klubitöö nähtavaks tegemine on üks viis suurendada inimeste teadlikkust rotariaanidest ja rotariaanide eesmärkidest ning seeläbi suurendada huvi Rotary-tegevuse vastu.

President Barack Obama mälestustes märgib valimiskampaania juht, et kampaania ajal ei jäetud külastamata ühtegi Rotary klubi. See on hea märk sellest, kui oluline võib Rotary võrgustik mõnedes kogukondades olla.

Meil on täna hoopis teistsugused võimalused ja vahendid võrgustiku loomiseks kui Rotary tegevuse algusaegadel. Siiski ei tohiks alahinnata seda oskuste, kogemuste ja tegevuse võrgustikku, mida Rotary klubi meile ka täna võimaldab. Kõik sõltub meist endist. Loome ideid, arendame, katsetame ja hindame. Otsime koostööpartnereid. Tegutseme. Mõtleme positiivselt tulevikule.

Heategevus on üks Rotary ülesannetest. Heategevus aitab ka meid ennast ja suurendab uuringute kohaselt meie endi õnnetunnet.

Lugesin jõuluajal tööstusmagnaadi Walter Ahlströmi elulugu. Ta mõjutas oluliselt muu hulgas minu sünnilinna Varkaust. Raamatus oli minu jaoks uus suur heategevuse hulk, mida ta oma äritegevuse kõrvalt tegi. Ta toetas koole, hoolekandeasutusi, kunsti, lapsi jne.

Ühiskond hoolitseb maksurahadega tehtavate asjade eest, mille jaoks varem vajati heategijaid. Siiski on endiselt alasid ja küsimusi nii kodumaal kui ka kaugemal, kus on vaja Rotary abistavat kätt.

Soovin teile kõigile suurepärast alanud aastat 2024. Loome maailmale lootust. Kurbus ja meeleheide valitsevad nüüd maailma eri paigus, muu hulgas sõdade tõttu. Uskugem ja lootkem siiski paremasse tulevikku.

KUU KASULIK NIPP

Soome ja Eesti Rotary noortevahetusel on nii Facebooki kui ka Instagrami konto. Jälgige neid, kui vahetusõpilaste tegevused on teile südamelähedased!

Facebook: rotary.nuorisovaihto
Instagram: @rye_fin_est

TÄHTSAD KUUPÄEVAD

• 26.1.2024 – Rotary arenguseminar Tallinnas
  • 09.2.2024 – Rotary arenguseminar Tallinnas
  • 13.2.2024 – Pre-PETS, Eesti, online
  • 15.2.2024 – Soome Rotary teenetemärgi taotlused tuleb saata piirkonda 15. veebruariks
  • 12.04.2024 – Rotary arenguseminar Tallinnas
  • 8.2.2024 ja 9.4.2024 Piirkonna kliimaveebiseminarid, täpsemad juhised jaanuari alguses. NB soomekeelsed.
  • 22-23.3.2024 – PETS Eesti – Tallinn
  • 27.4.2024 – Noorsoovahetus/ Lahti