Jätkusuutlik areng – rotarytegevuse keskne osa
Rotaryliikumisel on seitse peamist fookusvaldkonda: rahu ja konfliktide lepitamine, haiguste ennetamine ja ravi, puhas vesi ja sanitaartingimused, emade ja laste tervis, haridus ja kirjaoskus, majanduslik ja ühiskondlik areng ning looduse kaitsmine.
Need samad teemad leiduvad ka ÜRO poolt 2015. aastal vastu võetud ülemaailmse säästva arengu eesmärkide programmis. See ÜRO 2030. aasta tegevuskava eesmärk on tagada, et keegi ei jää arengus maha. ÜRO poolt heaks kiidetud 2030. aasta tegevuskava kohustab kõiki riike. Kokku on 17 eesmärki, ja nende jälgimine toimub igas riigis. Pole juhus, et ÜRO ja rotariaanide eesmärgid on ühtsed. Rotaryliikumine oli juba tugevalt kaasatud ÜRO loomisesse.
Septembris väljendas ÜRO üldkogu muret, et eesmärkide saavutamine toimub liiga aeglaselt. Peasekretär julgustas riike ja kõiki inimesi rohkem tegutsema jätkusuutliku arengu nimel. Alates aastast 2015 on aga toimunud palju head arengut, mida ei tohi samuti unustada.
Alustasime oktoobrit traditsioonilise räimesõudmisega (Silakkasoutu). Silakkasoutu toimus esimest korda aastal 2013 ja selle eesmärk on koondada meie piirkonna rotariaane toetamaks veekaitset. Sel aastal toimus räimesõidu kõrval esimest korda ka räimepatikas.
Saame näha, kas tulevikus peame räimesõudmisele uut nime kaaluma, kui Euroopa Liidu kavandatud muudatused, sealhulgas räimekalapüügi osas, realiseeruvad!
Rotaryklubide ja piirkonna tegevuses on oluline vaadata ka jätkusuutliku arengu eesmärke. Need võivad olla projektid ja algatused või otsused, mis puudutavad klubide igapäevast tegevust, näiteks seoses energiaga, toidu raiskamisega ja reisimisega. Juba praegu on mõned klubid kaasatud näiteks randade puhastamisse ja prügi koristamisse. Jätkusuutlikku arengut toetab ka koolipinkide või haiglavahendite saatmine Ukrainasse, nagu seda on teinud Helsingi klubi.
Septembris osalesin Rotary Internationali seminaril “People of Action“. Seal oli minu arvates parim ettekanne kahe noore esinemine liikumisest “Children Against Plastic“. Meie veekotiprojekt on suurepärane viis meie koolilastele. Loodan, et üha enam klubisid teeb koostööd koolidega veekotiprojekti raames. Koolikoostöö toob kaasa ka klubide suurema nähtavuse ja tuntuse ning uusi kontakte.
Oktoobris, 24. oktoobril, on ÜRO päev ja END POLIO päev (maailma lastehalvatuse vastu võitlemise päev). Lastehalvastus on endiselt probleem Afganistanis ja Pakistanis. Rotariaanid on juba pikka aega osalenud Polio likvideerimiskampaanias ja seda tööd tuleb jätkata, kuigi see teema ei pruugi enam olla eurooplastele ja soomlastele väga lähedane.
Aasta teema – GREATE HOPE in the WORLD. Loome usku paremasse maailma. See eeldab ka tegusid parema maailma nimel. Hoolitseme üksteise eest, hoolitseme looduse ja keskkonna eest. Julgustame ja toetame üksteist tegutsema ja vastu pidama. Hoidkem rotaryliikumine koos ja teenime ühiskonda.
” The earth is not ours, it is a treasure we hold in trust for future generations.”
Ritva Semi
D1420
Meeldetuletus: Piirkonna koosolek ja GREATE HOPE in the WORLD seminar 14.10 Hanasaaris.
Tähtsad kuupäevad
Webinar “Baltic Sea Awareness Raising and Environmental Education 07.10.2023
Aastakoosolek, Hanasaari 14.10.2023
Kuu valikud
Rotary noorsoovahetus tema ilus
Aune Past sai tunnustatud piirkonnakuberneri koolitusel Manchesteris
Tartu Toome Rotary klubi 25. aastapäev 04.11.2023
Tallinn Reval Rotary Klubi Päikesegala 11.11.2023
Teisi uudiseid piirkonna kodulehelt ja Eesti Rotary klubide lehelt.
Kuu kasulik nipp
Oktoobris on World Polio Day. Kas teadsid, et annetada saab nii oma aega, vahendeid või häält?
https://www.endpolio.org/world-polio-day