Kuberneri kuukiri 8 – veebruar 2010

Head klubide presidendid ja sekretärid, austatud rotariaanid

Endine Inglismaa laevastikus töötanud päästja, rotariaan Tom Henderson jäi 1999. aastal mõtlema fakti üle, et katastroofipiirkondadesse toimetati alguses ainult toitu ja ravimeid, kuid kodu kaotanud inimestele ei olnud esmaabina pakkuda mingit kaitset. Ta hakkas välja töötama esmaabipakendit inimestele, kes olid jäänud kodutuks. Tulemuseks oli Shelterbox,umbes 200-liitrine, rotary-märgiga kast, mille peamised komponendid olid kümne inimese telk, magamiseks vajalikud alused ja tekid, veepuhastusvahendid, tööriistad, väike pliit ning elementaarsed nõud toiduvalmistamiseks ja söömiseks. Lastele olid lohutuseks kastis värvimisraamatud ja värvipliiatsid. Kasti muu sisu sõltub katastroofipiirkonna iseloomust. Täispakitud Shelterbox kaalub umbes 50–60 kg. Esimesed Shelterboxid toimetati India maavärina ohvritele 2001. aastal. Tänaseks on erinevatesse katastroofipiirkondadesse saadetud kokku 57 852 Shelterboxi. Neist umbes poolte eest on tasutud rotariaanide annetustega. Lisainformatsiooni Shelterboxist saab aadressil http://shelterbox.org .

Veebruarikuu Paul Harrise tsitaat

The world is a huge orchestra in which each of us has his own insignificant part to play. The success of your instrument and mine depends not upon the amount of noise they make, but upon how perfectly they harmonize with the instruments about us. (The National Rotarian 1912)

Rotary Internationali kuu teema

RI on nimetanud veebruari maailma üksteisemõistmise kuuks. See on tegelikult üks rotary-liikumise eesmärke: edendada maailmas üksteisemõistmist ühiskonna teenimise idee kaudu ühinenud inimeste vahelise sõpruse abil. Inimestevahelist sõprust läheb seekord jälle vaja.
12. jaanuaril hävitas Richteri skaala järgi 7-palline maavärin Haiiti infrastruktuuri ja jättis mitu miljonit inimest kodutuks. Rotariaanidel on nüüd võimalus haiitilasi aidates muuta ühiskonna teenimise aade tegelikkuseks. Soome kuberneride nõupidamisel otsustasime, et parim viis abistamiseks on saata maavärina piirkonda Shelterboxe. Nende tähtsus selgub, kui tutvute lisas oleva piirkonna 1400 kaudu saadud Austraalia Shelterboxi raportiga.

Austatud presidendid, saatsin teile juba eelmisel teisipäeval abipalve, kuid kordan veel üle: tulge oma klubiga abistavate rotary-klubide hulka, kandes hiljemalt 15.2.2010 vähemalt 10 eurot liikme kohta Soome rotariaanide ühisele kogumiskontole:
• OP Raahen seutu 538103-2121237
• saaja D1400/DSG
• selgituseks märkus ”Haiti” ja maksu sooritanud klubi nimi.
Kui meie piirkond osaleb selles aktsioonis, nagu ma loodan, täies koosseisus teiste Soome rotary-piirkondade  kõrval, võime omalt poolt rahastada ligi 60 Shelterboxi ehk ajutise peavarju umbes 600 kodutule inimesele. Vajadus on suur, tegutsege kiiresti jahiljemalt 15. veebruaril!

Presidendi tunnustus

RI presidendi tunnustust saada soovival klubil tuleb saata kubernerile kinnitus, et tunnustuseprogrammi eesmärgid on saavutatud. Kinnituse vorm peab olema saabunud kubernerile hiljemalt 31.3.2010. Eesmärgid ja vorm on kirja lisas ning te leiate need ka Soome Rotary kodulehe liikmetele mõeldud  osast.

PHF (Paul Harris Fellow) tunnustus

PHF tunnustuse omistamisega seoses saadab Rotary Fond saajale üleandmiseks endisel moel tunnuskirja ja rinnamärgi. PHF medalit seevastu enam ei saadeta koos eelpoolmainitud atribuutidega, vaid soovi korral võib neid tellida RI internetipoest hinnaga 15 dollarit.

Kohustuslikud toimingud

• On jälle RI poolaastaraporti (SAR) aeg. Sellega seotudliikmete andmed tasub muuta RI Member Access süsteemi kaudu. Raportis toodud RI per capita maksud tuleb samuti sooritada. Raportivormil peavad olema  presidendi ja sekretäri allkirjad.
• Rotary-aasta 2010–2011 presidentidele, sekretäridele, klubimeistritele, IT-vastutajatele ja teistele soovijatele korraldatakse PETS koolitusseminar Espoo Dipolis 6.3.2010. Espoo seminari kutse, kava ja registreerimisvormi leiate piirkonna kodulehelt. Eesti tulevastele klubiametnikele toimub eraldi seminar 26.–27.2.2010 Võrus. Info leiab Infopunkti kodulehelt.

Aktuaalset

• Jaanuari osalemisstatistika tuleb sisestada SR liikmete andmesüsteemi hiljemalt 15.2.2010.
• Üleriigiline Rotary Fondi seminar toimub 10.4.2010 Tamperes. Osalema oodatakse eriti tulevasi presidente ja Rotary Fondi asjureid. Lisainfot leiate kirja lisast.

Rotary-dollar

Rotary-dollari kurss veebruaris on 1 USD = 0,70 EUR.
Head talvist veebruarikuud,

Aatos Lahtinen